Подорожі

Артефакти, викрадені румунами із одеського музею, знайшлися в Ясах

Нарешті знайдено останні з втрачених у 1941 році шість пам’яток епіграфіки (закладні будівельні плити), які було викрадено з фондів Одеського археологічного музею румунською трофейною комісією до міста Яси. Про це на своїй сторінці у мережі Фейсбук повідомляє доктор історичних наук, ректор Південноукраїнського національного педагогічного університету імені К, Д. Ушинського Андрій Красножон.

Викрадена румунами таблиця. Фото: ФБ Andrew Krasnozhon

–  Архів цієї комісії ми з румунськими колегами опублікували нещодавно, пише науковець.  -Плити наразі зберігаються в Національному музеї “Молдова” (без прив’язки до історії походження), куди були відправлені 83 роки тому на замовлення тодішнього Інституту тюркології (їх приймав такий собі лаборант Міхай Губоглу, відомий в майбутньому румунський вчений-османіст).

Викрадені румунськими окупантами артефакти. Фото: ФБ Andrew Krasnozhon

Три плити мають тугри Селіма III та містять тексти щодо модернізації фортеці Ізмаїл, яка відбулася після розгромного суворівського штурму 1790 року (одну з них я знайшов в Яссах ще в 2014 році).  Ще дві пам’ятки епіграфіки походять з Акерманської фортеці. Їхня доля не була відома дотепер, від останньої публікації у 1915 році (вперше з тих часів публікую нові фото). Це плита з арабським написом та молитвою на честь Алі (ознака приналежності до якогось суфійського осередка Аккерману XVIII ст). Інша – плита з місцевого вапняку   з написом на честь Абу-ага, який щось відремонтував у аккерманській цитаделі в 1673 р. Нарешті, третя пам’ятка являє собою намогильний стовп з епітафією на честь Махмуд-бея – корсара, якій був похований у Стамбулі. Цей намогильний знак свого часу був перевезений до Одеси, а потім потрапив до Румунії через особливий зміст напису.

Викрадені румунами артефакти. Фото: ФБ Andrew Krasnozhon

Таким чином, всі відомі на цей час історичні написи принаймні аккерманської колекції закладних плит (які було під час війни вивезено [румунськими окупантами] з Одеси) – знайдені та місця їхнього зберігання визначено (Ясси, Білгород-Дністровський, Херсон).

Залишається відкритим питання, чи буде Україна у цілому, та МКІП зокрема, наполягати на повернені викрадених із Одеси румунськими союзниками Гітлера артефактів законним власникам.

Adblock test (Why?)

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Back to top button