Подорожі

Будинок нобелівського лауреата у Кропивницькому перетворився на звалище

У середмісті Кропивницького (Шевченка, 46) будинок  ХІХ століття, де проживав Нобелівський лауреат Ігор Тамм, перетворився на стихійне сміттєзвалище. Чому пам’ятка архітектури покинута вже 18 років, чи планують вирішувати проблему – з’ясовували журналісти місцевого видання “Гречка”.

У згаданому будинку  у 1898-1913 роках проживала родина Таммів. Батько, Євгеній Тамм,  зробив чималий внесок у розвиток міста як інженер, а син, Ігор Тамм, згодом став відомим фізиком і згодом Нобелівським лауреатом.

За радянських часів будинок перетворили у багатоквартирний. Люди у будинку жили до вересня 2006 року, коли 9 із 10 квартир цього будинку викупив громадянин Сполучених Штатів Америки Начом Шалом.

Після 2006 р. будинок опустів,почав руйнуватися та перетворився на сміттєзвалище і місце для ночівлі безхатьків.

Сусіди говорять, що зараз це місце несе загрозу для життя, бо, на їхню думку, у будь-який момент будівля може просто обвалитися, а також стверджують,  що він став осередком для вживачів наркотиків і алкоголю.

Сусіди ж змушені терпіти сморід і бояться навіть дітей відпустити погуляти в дворі, бо це небезпечно.

“Там ночували безхатьки. Потім будинок почав руйнуватися і вони тепер біля нашого будинку живуть. Сміттєзвалище все розширюється і розширюється. До нашого будинку починають звідти лізти щури та таргани. У дворі немає спокою – постійний бруд, антисанітарія, сморід. Ні з дітьми погуляти, ні людям старшого віку у дворі не посидіти”, – цитує “Гречка” слова однієї із місцевих мешканок.

У відповідь на інформаційний запит “Гречки” у Кропивницькій міськраді повідомили, що відповідний будинок є об’єктом культурної спадщини кінця  дев’ятнадцятого сторіччя, що занесений до Переліку пам’яток містобудування та архітектури.

Однак, оскільки він має власника то:

“Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом. Примусове відчуження об’єктів права власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього та повного відшкодування їх вартості”

Однак, наразі згідно із відповіддю, будинок взяли на облік та ведуть перевірку на ознаки відумерлої спадщини:

“У разі виявлення ознаки відумерлої спадщини, за вищевказаною адресою, буде подано до суду відповідна заява (стаття 1277 Цивільного кодексу України)”,- йдеться у листі-відповіді.

Будинок міг стати музеєм

У коментарі “Гречці” краєзнавець Володимир Поліщук розповів, що була ідея створити у будинку по вулиці Шевченка, 46 музей Тамма.

Професор Микола Садовий, який досліджував історію родини Таммів, помітив, що на цю адресу ( вулиця Петровська 29  у ХІХ столітті , а нині вудиця Шевченка 46 – авт)  приходило багато кореспонденції Тамму.

“Микола Ілліч зібрав достатньо матеріалів, зокрема й раритетних, приміром листування сім’ї Таммів, щоб написати книгу про Ігоря Євгеновича та оформити експозиції його музею у Кіровограді. Раніше вважали, що єдиний будинок у нашому місті, який пов’язаний з Ігорем Таммом, – це приміщення колишньої чоловічої гімназії по вулиці Петровській (нині – вулиця Шевченка)”, – зазначає у статті розміщеній у книзі “Зроблено в Єлисаветграді” Володимир Поліщук.

Понад десять років тому Микола Садовий запропонував перетворити будинок, який вже на той час перетворився на смітник, на музей.

Тоді, у 2013 році,  міська влада підтримала пропозицію професора і навіть зробила певні кроки, щоб вирішити питання з передачею у власність міста будинку, але виявила, що приміщення перебуває в аварійному стані.

У 2013 році,  фахівці управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення міської ради обстежили будинок і зробили висновок: “може виникнути надзвичайна ситуація” і “подальше перебування в аварійному стані будівлі на території міста є неприйнятним».

Учасники цієї перевірки внесли пропозицію оголосити будинок безхазяйною нерухомою річчю й у подальшому через суд отримати його у міську власність та терміново зайнятися ремонтом.

Adblock test (Why?)

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Back to top button