У Нацраді наголосили, що українці були неймовірно вдячні, коли 10 березня 2022 року компанія The Walt Disney Company покинула російський ринок на знак протесту проти повномасштабного вторгнення країни-агресора РФ в Україну. Водночас, ідеться у відкритому листі, компанія за два роки ухвалила рішення вирізати з короткої версії церемонії вручення “Оскар” момент нагородження українського фільму, який “розповідає про жахіття й нелюдську жорстокість війни”.
“І цей момент, який викликав колосальну емоцію в залі та в мережі, не побачать глядачі в багатьох країнах. Нам важко повірити, щоб таке рішення персоналу студії було б політично вмотивованим рішенням, погодженим керівництвом компанії. Ми також уже знайомі з поясненнями студії про попереднє планування скороченої версії й гадаємо, що воно цілком могло б бути лише попереднім. А також з розумінням ставимося до рішення українського суспільного мовника продемонструвати в Україні цей епізод – це має особливе значення в нашій країні, охопленій смертельним вогнем ворожих бомбардувань. Ми звертаємося з проханням створити й розповсюдити серед мовників оновлену міжнародну версію, в якій буде збережено фрагмент із номінацією Best Documentary Feature”.
Контекст
11 березня команда “Суспільного Мовлення” заявила, що у скороченій міжнародній телеверсії 96-ї церемонії вручення премії “Оскар” організатори вирізали нагородження режисера фільму Мстислава Чернова в номінації “Найкращий повнометражний документальний фільм” за картину “20 днів у Маріуполі” про злочини російських окупантів у перші дні повномасштабної війни в Маріуполі Донецької області.
Виконавчий продюсер телеканала Лук’ян Галкін наголосив, що він і його команда були шоковані й глибоко розчаровані, коли не побачили в монтажі міжнародної версії номінацію “Найкращий повнометражний документальний фільм”.
“Потужна промова Мстислава Чернова підкреслила єдність між Україною і світом – тим прикріше бачити виключення цього повної правди й сили епізоду з версії, розповсюдженої для світових ліцензіатів премії “Оскар”. Нагадаємо, що минулого року для цієї ж номінації, у якій перемогу здобула документальна стрічка про [російського опозиційного політика Олексія] Навального, знайшлося місце у скороченій версії, як і для політичної промови його дружини Юлії Навальної, що приймала цю на позір аполітичну нагороду. Сподіваємося, що організатори премії дослухаються до нашого протесту”, – заявив Галкін.
96-та церемонія вручення премії “Оскар” відбулася в Лос-Анджелесі в ніч проти 11 березня. Картина Чернова стала лауреатом премії в номінації “Найращий документальний фільм”. Чернов, отримуючи нагороду, зазначив, що “хотів би, щоб йому ніколи не довелося створювати цей фільм”.
У Disney Entertainment заявили, що не внесли нагородження українського фільму до скороченої телеверсії через обмеження в часі, передбачені для короткої версії шоу.