Це перший український фільм, який виборов “Оскар”.
На сцену із Черновим піднялися фотокореспондент Євген Малолєтка і продюсерка Василиса Степаненко, які разом із режисером працювали в оточеному окупантами Маріуполі 2022 року. Разом із Черновим нагороди здобули американські кінопродюсерки Мішель Мізнер і Рені Аронсон-Рат.
“Я хотів би, щоб мені ніколи не довелося створювати цей фільм. Я хотів би мати можливість обміняти його на те, щоб Росія ніколи не нападала на Україну, ніколи не окупувала наші міста, ніколи не вбивала десятки тисяч моїх співвітчизників-українців… Я хочу, щоб вона звільнила всіх заручників, усіх солдатів, які захищають свою землю, усіх мирних жителів, які перебувають у в’язницях…” – сказав Чернов на церемонії нагородження.
У цій самій номінації на перемогу претендували:
- “Боббі Вайн: Народний президент”;
- “Вічна пам’ять”;
- “Чотири дочки”;
- “Убити тигра”.
96-та церемонія вручення премії “Оскар” відбулася в ніч 11 березня в Лос-Анджелесі.
Контекст
“20 днів у Маріуполі” – документальна робота українського режисера Мстислава Чернова, воєнного кореспондента, який у березні 2022 року разом зі своїм колегою Євгеном Малолєткою залишився у блокадному Маріуполі.
Кінострічка розповідає про події в Маріуполі в лютому – березні 2022 року. Зокрема, туди увійшли кадри російських обстрілів і бомбардування пологового будинку. В українському прокаті фільм став найкасовішим серед документального кіно.
У січні 2023 року картина виборола “Приз глядацьких симпатій” (Audience Award) на фестивалі незалежного кіно Sundance у США. У квітні фільм став лауреатом 47-го Міжнародного кінофестивалю у Клівленді (Огайо, США) у номінації Standing Up. Також фільм здобув премію Cinema for Peace (Берлін, Німеччина) у категорії “Найкращий документальний фільм”, його відзначили двома нагородами журналістської премії Royal Television Society 2023 (Великобританія) у номінаціях “Освітлення міжнародних новин” та “Ексклюзив року”. Автора фільму визнано “Оператором року”.
23 січня фільм номінували на голлівудську премію “Оскар” у номінації “Найкращий документальний фільм”.
18 лютого фільм став лауреатом британської премії BAFTA в номінації “Найкращий документальний фільм”.