Подорожі

В Городку відбулася всеукраїнська науково-практична конференція «Історія міст і сіл Хмельниччини»

25 жовтня у місті Городок відбулася перша всеукраїнська науково-практична конференція «Історія міст і сіл Хмельниччини».

У науковому зібранні взяв участь перший заступник голови Хмельницької обласної ради Володимир Гончарук, керівництво Городоцької територіальної громади, краєзнавці, науковці, архівісти, працівники бібліотек, студенти вищих навчальних закладів тощо.

Захід було ініційовано Хмельницькою обласною організацією Національна спілка краєзнавців України,   підтриманий Центром дослідження історії Поділля Інституту історії України НАН України при Кам’янець-Подільському університеті ім. Івана Огієнка, Хмельницькою обласною радою, Городоцькою міською територіальною громадою, Хмельницькою обласною універсальною науковою бібліотекою тощо.

Захід розпочався з виконання Гімну України та хвилини мовчання у пам’ять захисників, які загинули за Україну та усіх жертв війни, розв’язаної росіянами

Подія відбувалася в приміщені Городоцького краєзнавчого музею, відомого передусім модерновою сучасною будівлею та новітнім музейним обладнанням. Такий подарунок місту і землякам у 2021 р. зробив виходець з Городоччини доктор медичних наук, професор, засновник групи компаній ЮРіЯ-ФАРМ Микола Гуменюк. Сам ж музей створений та розбудований ентузіастами ще 1969 року. Тож цього року у нього ювілей. 55 років поважна і красива цифра.

Привітальне слово міського голови Городка п. Неоніли Андрійчук

Учасників всеукраїнського наукового зібрання привітала Городоцький міський голова Неоніла Андрійчук. Мер міста у своєму виступі розповіла чим живе громада, як працює та розвивається в умовах повномасштабної війни, допомагає переселенцям і, звісно, Збройним силам.

Діти виконали патріотичну пісню “Козацькому роду”

Конференція зібрала понад 100 учасників (очно і заочно) з річних куточків України та  практично дала старт підготовці  фундаментального видання «Історія міст і сіл Хмельниччини». У перспективі Планується створення відповідних редакційних колегій у всіх територіальних громадах області.

З доповідями виступили голова Хмельницької обласної  організації НСКУ, доктор історичних наук, професор, президент Хмельницького кооперативного  торговельно-економічного інституту Юрій Телячий  та  заслужений працівник освіти України,  академік Української академії історичних наук, доктор історичних наук, професор Віктор Прокопчук, які окреслили основні завдання щодо створення нової редакції історії міст і сіл Хмельниччини.

Юрій Телячий

Юрій Телячий вручив подяки організаторам конференції – Городоцькому міському голові Неонілі Андрійчук, начальнику відділу культури Городоцької міської територіальної громади Олегу Федорову, голові нещодавно створеного у Городку відділення обласної організації НСКУ Жанні Максимовій.

На конференції неодноразово згадувалася й ГО «Україна Інкогніта». Зокрема великий резонанс і зацікавленість у присутніх викликала доповідь присвячена позацвинтарним «чумним хрестам» XVIII століття, яку підготував Олег Федоров. Доповідь вибудувана на дослідженнях проведених у рамках партнерського проекту «Могили предків», що ініційований ГО «Україна Інкогніта» та Відділои культури, національностей, релігій та туризму Городоцької міськради.

Олег Федоров

Позацвинтарні кам’яні хрести, нагадаємо – величезна рідкість. При чому більша частина відомих історикам артефактів сконцентрована саме на Городоччині. Тут маємо поховання жертв одразу 3-х епідемій – 1716 р., 1770-1771 р.р., та 1797 р. Значна частини з них була виявлена під час експедицій у рамках реалізації проекту «Могили предків».

Дві доповіді на конференцію надав член команди ГО «Україна Інкогніта» Дмитро Полюхович. У першій, однак він був лише співавтором. Основну ж роботу тут проробили відомий подільський історик і археолог кандидат історичних наук Павло Нечитайло та археолог Дмитро Тимчук. Павло Нечитайло, на жаль не зміг приїхати до Городка. Дмитро Тимчук – тим більше. Він сьогодні захищає Україну на фронті.

Доповідь була присвячена актуалізації часу виникнення міста Городок на основі результатів археологічних досліджень 2017 та 2021 років.

Археолог Павло Нечитайло показує Неонілі Андрійчук та о. Віктору Лутковському щойно знайдений фрагмент Городоцького замку. Пізніше було відкопано 7 метрів давнього укріплення. До 2021 р. навіть точне розташування замку було невідомим.

Дмитро акцентував на унікальності цих археологічних досліджень. Сьогодні абсолютна більшість експедицій – це науково-рятівні дослідження у зонах новобудов, що за законодавством фінансуються забудовником, а інші об’єкти через відсутність фінансування залишаються поза увагою вчених, натомість активно грабуються чорними копачами.

В місті Городок маємо унікальне явище . Тут археологічні дослідження, що вкрай нечасто для України, були ініційовані та профінансовані Городоцькою громадою. Долучилася до тих розкопок і місцева римо-католицька парафія. Зокрема нею були надано помешкання для проживання учасників експедиції. Городок у цьому ключі є найбільш дружнім до Історії містом.

Планувалося продовжити дослідження ще й 2022 р., але на заваді стало повномасштабне вторгнення. І тут питання не лише у неможливості фінансування подібних проектів під час повномасштабної війни. Археологи Павло Нечитайло і Дмитро Тимчук, які керували експедицією, добровольцями вступили до лав ЗСУ.

Також член команди ГО «Україна Інкогніта» Дмитро Полюхович підготував окрему доповідь про одного із найзнаменитіших подолян – «короля» ілюмінатів Авіньйону містика Тадея Грабянку.

Під час конференції експонувалася також виставки «Хмельниччина на шпальтах періодики та в наукових працях» Городоцької центральної публічної та Хмельницької обласної  універсальної наукової бібліотек та  «Виставка краєзнавчих досліджень про населені пункти  Городоцької міської ради» Городоцької центральної публічної  бібліотеки.

Adblock test (Why?)

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Back to top button