Про це в інтерв’ю головній редакторці інтернет-видання “ГОРДОН” Олесі Бацман заявив українсько-російський кінопродюсер і медіаменеджер, засновник українського телеканала “1+1” Олександр Роднянський.
“Це не просто журналістський репортаж, до якого я не скептично ставлюся, а з величезною повагою. Просто різниця між журналістикою й документальним кіно полягає в тому, що інструментом журналістики є все ж таки аналіз, розслідування, аналітичний бік справи, а в разі документального кіно – звісно, емоційна. І у “20 днів у Маріуполі” – дуже сильне емоційне послання, неймовірно сильне. Воно сильне через те, що автори проживають цей власний досвід на наших очах, – сказав Роднянський. – Сила цього фільму в докладності, у деталях, у тому, що відбувається з людьми, як бачать уперше російський танк, у тому, як і де тримають поранених, що відбувається в лікарнях”.
Продюсер назвав перемогу стрічки “20 днів у Маріуполі” на “Оскарі” можливістю бути почутим багатомільйонною аудиторією.
“Оскар”, здобутий цим фільмом, заслужений. Це дуже важливо. Немає відчуття – ось буває, що хтось пояснює [перемогу] політикою, новим порядком денним якимсь, новою етикою. Ні! Тут усі розуміють, що це поєднання найважливішої теми із чудово зробленим емоційним свідченням під назвою документальний фільм. Це дуже важливо для України, тому що оскарівські переможці – це фільми, які негайно здобувають життя або новий етап життя практично в масштабах усього світу. Переможець “Оскара” – це фільм, який купують до показу телеканали, стримінгові платформи майже всіх країн світу. У цьому сила “Оскара”, – наголосив він.
Роднянський також вказав на приголомшливу промову Чернова після присудження фільму “Оскара”, яку ЗМІ назвали історичною.
“Він приголомшливо підготувався! Пам’ятаю, за умови, що я розумів, що він готувався, що він не зараз це придумав, я розумів, що це на мене має емоційний вплив. Це рідко буває, зазвичай сидиш, слухаєш – ну ок, дякую тату, мамі, дружині, дитині, агенту тощо. Ні, він приголомшливо сказав усе. І вони ще всі мали гарний вигляд. І він – крутий, молодий мужик, який добре говорить англійською, і за ним красиві молоді жінки й чоловіки, які пройшли через ці обставини. Це велика перемога для України – одна з найбільших, я не став би недооцінювати. Якщо ми говоримо не про поле бою, а про інформаційну війну, яка відбувається щодня, то, звісно, це одна з найбільших перемог за всю історію нової України”, – зазначив Роднянський.
Відео: Алеся Бацман / YouTube
Контекст
“20 днів у Маріуполі” – документальна робота українського режисера Мстислава Чернова, воєнного кореспондента, який у березні 2022-го разом зі своїм колегою Євгеном Малолєткою й журналісткою, продюсеркою Василісою Степаненко залишився у блокадному Маріуполі. Уперше її показали в українських кінотеатрах у серпні – вересні 2023 року.
Кінострічка розповідає про події в Маріуполі в лютому – березні 2022 року. Зокрема, туди увійшли кадри російських обстрілів і бомбардування пологового будинку. В українському прокаті фільм став найкасовішим серед документального кіно.
Картина “20 днів у Маріуполі” здобула безліч нагород, зокрема BAFTA й “Оскар” у категорії “Найкращий документальний фільм”.