“Відчуття безпеки” – це міжнародний мистецький проєкт, який складається з однойменної виставки й серії міжінституційних заходів “Мости солідарності” – 20 партнерських організацій у 12 країнах проведуть заходи, створюючи єдиний глобальний простір.
Виставка об’єднала понад 30 митців і мисткинь із більш ніж 10 країн, які пережили війну або давно працюють із цією темою. Майже третину мистецьких творів було створено спеціально для проєкту. Серед різножанрових робіт виставки презентовано твори таких українських митців, як Павло Маков, Борис Михайлов, Аліна Клейтман, Віталій Кохан, Анна Звягінцева, Владислав Краснощок, Катерина Лисовенко, а також Ахмет Оґют (Нідерланди), Андреас Ангелідакіс (Греція), Надіра Хусейн (Німеччина, Індія).
Відкриття вистаки також відвідав швейцарський художник Томас Гіршгорн. Загалом до проєкту залучено понад 70 учасниць та учасників із 13 країн. За концепцією проєкту, у будь-якій локації виставки можна осягнути безпеку не лише як відчуття, а як безпечне місце й інфраструктуру турботи, що підтримується вразливими тілами, зусиллями людей, спільнот та інституцій.
“Коли ти живеш у Харкові й розумієш, що за мить станеться вибух, то іноді робиш нелогічні вчинки – якось я по-дитячому накрилася ковдрою. Це не забезпечувало реального фізичного захисту, але, коли я згорнулася в позі ембріона в теплій затишній ковдрі, це допомогло мені знизити стрес, що в наших реаліях не менш важливо, ніж фізичний захист. Цей нічний досвід кураторська група затвердила як старт для розробки проєкту про амбівалентність відчуття безпеки”, – розповіла співкураторка Марина Конєва.
У пресрелізі наголошують на символізмі того, що ЦСМ “ЄрміловЦентр” розташований у підвальних приміщеннях Харківського національного університету імені Василя Каразіна і став місцем, де збереглося відчуття безпеки.
“24 лютого 2022 року наш артпростір за добу став сховищем і точкою збору харківських митців і мисткинь. Так центр сучасного мистецтва став шелтером для мистецької спільноти Харкова, але й не припинив бути майданчиком культури та мережування. Мистецтво як притулок – наскрізна лінія всього проєкту”, – додала директорка ЦСМ “ЄрміловЦентр” Наталія Іванова.
Співкураторка проєкту Тетяна Кочубінська підкрелисла, що над виставкою працювали як ті митці й мисткині, які перебувають усередині небезпеки, так і ті, хто переживає ззовні.
“Усі запрошені міжнародні художники працюють із темами війни не вперше – хтось пережив це на власному досвіді, а хтось давно і глибоко працює із цією темою й активно висловлює солідарність з Україною під час російської агресії”, – сказала вона.