Подорожі

Дружина президента відкрила виставку «Скарби Криму. Повернення»

Українські медіа, у тому числі й «Україна Інкогніта», пильно відстежували епопею довкола скарбів кримських музеїв, які «зависли» в Нідерландах у 2014 р. після анексії півострова росіянами. Російські юристи і лобісти докладали величезних зусиль аби через суди добитися повернення давніх артефактів саме до Криму, а не до Києва. На останнє Москва витратила набагато більше грошей, ніж колекційна вартість експонатів, – власне до самих старожитностей росіянам було глибоко байдуже, а головний аспект був суто політичним. Адже повернення експонатів на захоплений ними  півострів пропагандисти Кремля одразу ж показали би, як початок юридичного визнання Заходом анексії.

Лише у червні 2023 року Україна здобула історичну перемогу в міжнародному правовому полі: Верховний суд Нідерландів підтвердив рішення судів попередніх інстанцій про повернення на Батьківщину 565 предметів з 4 кримських музеїв, що експонувалися в Музеї Алларда Пірсона в Амстердамі. На батьківщину «кримське золото» повернулося щойно наприкінці минулого року, але його бачили поки що лише обрані.

Відтепер унікальні експонати може побачити кожен охочий.  Як повідомляє офіційний сайт МКІП, 4 липня, у Скарбниці Національного музею історії України відбулось урочисте відкриття виставкового проекту «Скарби Криму. Повернення».

Виставка унікальних експонатів, відомих як «скіфське золото», запрацює завтра, 5 липня, за адресою Лаврська, 9.

«Радію, що вся колекція стає нарешті доступною для всіх українців – вже від завтра, з 5 липня. Запрошую всіх подивитися на наш видатний спадок. Бо справжні національні скарби – не те, що десь сховане чи привласнене. Це те, що доступне людям і збагачує розмаїттям навіть не одну державу, а цілий світ. Вірю: так само, як ці скарби, повернеться додому й Крим, щоб бути частиною вільного світу. І тоді скіфське золото повернеться вже до кримських музеїв», – зазначила Перша леді Олена Зеленська.

Експозиція фактично стане постійною у стінах Музею та триватиме до остаточної деокупації Криму, після чого колекцію планують перемістити на територію півострова.

Заступниця керівника Офісу Президента України Олена Ковальська підкреслила: «Перемога — це не миттєва подія і вона складається з великої кількості маленьких кроків, які по своєму важкі та складні. І ми сьогодні тут тому, що  Україна здобула одну важливу перемогу. Те, як ці скарби повертались додому — це маленька модель того, як наша країна йде до перемоги. І один з найважливіших елементів на цьому шляху — це об’єднання зусиль багатьох людей заради спільної мети».

«Кримські скарби вдома. І це, без перебільшень, історична перемога України у боротьбі за культурну спадщину, яку століттями намагається вкрасти російська імперія.  У різні періоди історії територію України населяли різні народи, які залишили по собі величезний спадок. Сьогодні ми усі маємо його зберігати та захищати. Це наша візія та наша мети», – сказав т.в.о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв.

Передача артефактів, відомих як «скіфське золото», є логічним і справедливим завершенням тривалої судової тяганини за право власності між Україною та музеями, розташованими на підконтрольній росії території.

Adblock test (Why?)

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Back to top button