- Знищений вал Великого Ходосівського городища. Фото: КЕКЦ
“Біля села Іванковичі в Обухівському районі на Київщині є Велике Ходосівське городище (городище Круглик). Це одне з трьох городищ-гігантів лісостепу України, пам’ятка археології національного значення, охоронний номер № 100012-H. Належить до ранньої залізної доби. Його вал має вигляд підкови розмірами 4,5*3,0 км, довжину 10-12 км та висоту до 8 м. У деяких місцях під ним ще видно рів, що заплив землею. Площа, оточена валом — близько 1-2 тисяч га. В часи Київської Русі вал городища був вбудований у систему останнього рубежа оборони перед Києвом.
Вік городища – близько 3500 років.
До села Іванковичі як частина городища іде високий вал площею 8,1 га та висотою близько 4 метрів. На ньому також росте червонокнижна рослина- ковила волосиста.
Нещодавно поруч із північною частиною валу розпочали будівництво котеджів, майданчик обнесли парканом. Поруч із парканом стали прокладати дорогу, і її вирішили розширити за рахунок валу, з якого зрізали близько чверті схилу. Координати= 50.2755, 30.4921.
Це є грубе порушення Закону України « Про охорону культурної спадщини». У той час як російські окупанти знищують пам’ятники природі та культурі України, в самій Україні знаходяться свої негідники, які також знищують її природну та культурну спадщину.
Необхідно також додати кілька слів і про Феодосіївську сільську раду , яка вже 4 роки гальмує створення заказника для охорони валу. З клопотанням створити тут заказник у цю раду з 2020 р. зверталися Київський еколого-культурний центр (КЕКЦ), голова Екологічної комісії Київської облради Роман Титикало, Департамент екології Київської ОДА. І все марно. А з іншого боку, саме на теренах Феодосіївської ОТГ відбувся цей акт вандалізму з знищенням частини валу під дорогу. Швидше за все керівництво Феодосіївської ОТГ у сговорі з будівельниками-вандалами, і саме Феодосіївська сільрада скоріше всього погоджувала будівництво котеджів та незаконне розширення дороги за рахунок валу.
Тому КЕКЦ звернувся до Генеральної прокуратури з проханням провести розслідування та притягнути винних у знищенні пам’ятки культури до кримінальної відповідальності.
І ще. На цьому прикладі ми бачимо, що Закон про охорону культурної спадщини в Україні не діє. Державного контролю за пам’ятниками культури немає. Охоронних знаків, що це пам’ятка культурі-теж немає. І швидше за все, що і в цьому випадку, як завжди, ніхто не буде покараний.
Тому так важливо пам’ятки культури (валі, кургані, городища), які мають ще природну цінність- оголошувати природними заказниками. У цьому випадку хоч є державний контроль- єкоінспекція та вищі штрафи.
У Китаї влада і народ цінують і охороняють свою давню оборонну систему – Велику китайську стіну, перетворили її на Мекку для туристів і заробляють на цьому гроші. В Україні ніхто не знає, не цінує і не охороняє стародавні оборонні споруди-Змієві вали. Навпаки, щороку фермери та будівельники знищують чергові стародавні вали. Знищують історію України. І нікому нема діла до цього”, – з сумом підсумовують активісти КЕКЦ.