Подорожі

Унікальну будівлю першої запорізької електростанції повернуть у власність держави

Будівлю першої запорізької теплоелектростанції, що знаходилася у власності ПАТ “Запоріжжяобленерго”, тепер мають повернути державі. Про це повідомляє zprz.city з посиланням на Єдиний державний реєстр судових рішень.

У рішенні суду зазначається, що в Україні діє заборона на приватизацію пам`яток історії та культури, що становлять історичну, наукову, художню чи іншу культурну цінність. Тож будівля, розташована за адресою Запоріжжя, вул. Поштова, 73 має перебувати у власності Фонду держмайна.

Як колись розповідав блогер та фотограф Дмитро Антифєєв, гроші на будівництво електростанції виділили з міського бюджету. Її урочисто відкрили 1910-го року, а безперебійне подання електроенергії почалося з липня 1911 року. Електростанція була тепловою, працювала на твердому паливі – торфі та вугіллі.

Потужність станції була сміховинною за нинішніми мірками, але й потреби в електроенергії тоді були набагато скромнішими. Сьогодні це споживання кількох сучасних багатоповерхівок, а на той час покривало потреби цілого міста. Але і коштувало це задоволення недешево. Тариф на підключення був різним і залежав від об’єкта. Наприклад, один із приватних театрів підключили за 74 рублі 24 копійки. Тариф за гектоват для приватних осіб становив 3,05 копійки, а за місяць намотувало приблизно на 4,5-11 рублів. Платили за світло й організації, а також державні установи. Так, навіть Земська управа щомісячно платила близько 199 рублів.

Привабливо виглядає сама будівля електростанції, виконана у псевдоготичному стилі з венеціанськими вікнами. Незважаючи на єдиний поверх, будівля має висоту понад 7 метрів, а також двоповерхову прибудову із цегли заввишки близько 9 метрів. Цоколь будівлі виконаний із граніту, височіючи на метр від землі. Усередині будівлі розташовувалися два газогенераторні двигуни з генераторами постійного струму по 100 кВт кожен.

За свою більш ніж сторічну історію електростанція кілька разів зазнавала значних ушкоджень, двічі її доводилося відновлювати. На щастя, це робилося за старими кресленнями, тому будівля дійшла до нас майже в первісному стані.

Adblock test (Why?)

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Back to top button